Comitetul European al Regiunilor a semnalat propunerea Comisiei de alocare, din banii statelor UE, a 11 miliarde de euro pentru protecția civilă și pregătirea pentru situații de urgență sanitară. În acest context, Comitetul a ținut să sublinieze, dând exemplul pandemiei Covid, că vaccinurile reprezintă una dintre măsurile de sănătate publică disponibile cele mai rentabile și că imunizarea prin vaccinare este cea mai bună apărare împotriva bolilor contagioase grave, evitabile și, uneori, mortale. În acest sens, accesul la datele din dosarul pacienților din UE este văzut ca mijloc de sprijinire a prevenirii și a diagnosticării precoce.
Comunicarea Comisiei Europene privind ”Pregătirea UE pentru următoarea criză sanitară: o strategie de contramăsuri medicale” a fost întâmpinată cu mult entuziasm de Comitetul European al Regiunilor (CoR). Organismul european a constatat că pandemia Covid a evidențiat deficiențe grave în pregătirea, comunicarea transfrontalieră și cooperarea dintre statele membre și dintre regiunile de frontieră pentru combaterea amenințărilor la adresa sănătății și a subliniat importanța combaterii dezinformării și a asigurării unei comunicări transparente, bazate pe dovezi, pentru a menține încrederea cetățenilor în situații de criză. Pe de altă parte, în ce privește finanțarea pregătirii UE pentru următoarea criză sanitară, CoR a salutat propunerea de alocare a 11 miliarde euro sub formă de finanțare comună pentru protecția civilă și pregătirea pentru situații de urgență sanitară.
Tot cu vaccinarea
Comitetul a reamintit că vaccinurile reprezintă una dintre măsurile de sănătate publică disponibile cele mai rentabile și că imunizarea prin vaccinare este cea mai bună apărare împotriva bolilor contagioase grave, evitabile și, uneori, mortale. În acest sens, CoR a subliniat importanța dosarelor electronice de sănătate sigure și interoperabile, aliniate la spațiul european al datelor privind sănătatea și la principiile schimbului securizat de date privind sănătatea, ca mijloc de sprijinire a prevenirii, a diagnosticării precoce, a continuității îngrijirii, a gestionării cronicității și a unui răspuns eficace la urgențele și crizele sanitare.
Recomandări oficiale
Potrivit CoR, este extrem de important să existe sisteme europene și globale de detectare și identificare rapidă a amenințărilor la adresa sănătății, de alertare timpurie a altor țări și de informare a publicului. ”Astfel cum se menționează în strategie, UE poate juca un rol important în îmbunătățirea gradului de pregătire, a gradului de sensibilizare și a implicării cetățenilor și poate contribui la comunicarea și diseminarea fiabilă a informațiilor în situații de criză. Tocmai de aceea sunt esențiale comunicări instituționale clare, coerente și bazate pe încredere, inclusiv prin formare specifică privind comunicarea riscurilor. Cu toate acestea, actorii de la toate nivelurile pot și trebuie să contribuie la consolidarea încrederii în vaccinuri, la combaterea ideilor preconcepute și a răspândirii de informații false sau înșelătoare, pentru a promova luarea de decizii în cunoștință de cauză și pentru a spori reziliența societății în situații de criză sanitară”, se arată în Avizul Comitetului European al Regiunilor.
Sănătatea se militarizează
CoR a salutat lansarea Grupului de lucru tehnic pentru cooperare civilo-militară (TWG CIVMIL) al Comitetului pentru securitate sanitară, care se va ocupa de pregătirea în materie de securitate sanitară, și planurile sale pentru schimbul de bune practici, formularea unui limbaj și definiții comune între sectorul civil și cel militar. Totodată, CoR îndeamnă toate guvernele regionale să se angajeze într-un dialog privind pregătirea în domeniul sănătății și apărarea civil-militară, invitând directorii spitalelor, responsabilii cu protecția civilă și alte servicii implicate în operațiuni de detectare, răspuns sau salvare să colaboreze cu reprezentanții forțelor armate prezente în regiunile lor.
sursa: național