• Tue. Jul 28th, 2026
📰 CancanDB.ro  — 

Cancandb.ro

Stiri pe Bune!

De ce renaște Traian Băsescu. Cristoiu: El spune ce crede poporul român/Trăim într-o ipocrizie generală

Jul 28, 2026
Screenshot

Fostul președinte Traian Băsescu a avut intervenții tranșante, în ultimele zile, în scandalul dronelor, acuzând Ucraina că periclitează interesele unui stat care l-a ajutat enorm. Popularitatea renăscută a fostului președinte se datorează faptului că are curajul de a spune lucrurilor pe nume în chestiuni foarte sensibile pentru românii de rând, curaj care la ceilalți politicieni este înlocuit de ipocrizie, crede scriitorul și analistul politic Ion Cristoiu. Urmăriți emisiunea integrală pe Youtube.

Cunoscutul jurnalist a explicat, în emisiunea Ai Aflat! cu Ionuț Cristache, revirimentul fostului președinte. În opinia sa, acesta a devenit un purtător de cuvânt a ceea ce majoritatea politicienilor nu îndrăznesc să spună, subiecte foarte delicate pentru românii de rând, cum ar fi ajutorul dat Ucrainei sau triumfalismul exagerat al autorităților în operațiunile de anihilare a dronelor din week-end-ul trecut.

O ipocrizie tipică propagandei ceaușiste

Eu nu-l laud, dar spune niște lucruri… Trăim într-o ipocrizie generală. Dacă stai de vorbă între patru ochi, de la Grindeanu la Nicușor Dan, îți va spune că nu trebuie să ajutăm (Ucraina). E o ipocrizie, este tipică propagandei ceaușiște. Realitatea este asta și ei repetă întruna… Băsescu nici măcar nu spune lucruri ieșite din comun. Asta cu drona, trebuie să fii șef de stat să spui? Toți am zis. Numai că restul politicienilor, inclusiv cei care sunt în concediu sau în rezervă, n-au curaj să spună asta

Lipsă de lideri în toată clasa politică

Invitatul consideră că impactul declarațiilor pe care le oferă Băsescu este cu atât mai mare cu cât vine pe fondul absenței de leadership în partide, atât în tabăra suveranistă, cât și la putere.

„Apropo de Traian Băsescu, se vor găsi niște tipi și vor spune, e un culoar. El, de fapt, spune ce crede poporul român. PSD-ul e mort, iar AUR nu are această chestie… Noii forțe suveraniste îi lipsește liderul. Și dincoace lipsește liderul, ai nevoie de unul ca Băsescu. Nu numai la puciști (n.r. – din PNL). Dar, de fapt, toate partidele nu au lider. Poate cu excepția lui Bolojan, care lasă impresia (de lider). Voi discuta despre politician când intră în opoziție, că acuma…”

sursa: gândul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *