Poliția Capitalei – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, în urma mai multor controale efectuate pe linia comercializării bijuteriilor din metale prețioase a identificat și ridicat, de la zece puncte de lucru ale unor societăți de profil, bijuterii nemarcate, așa cum este prevăzut în OUG nr. 190 din 2000 privind regimul metalelor prețioase și pietrelor prețioase din România.
În urma expertizării efectuate de către Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor – Direcția Metale Prețioase, aproximativ 16 kilograme de bijuterii, care nu se încadrează în prevederile legale privind marcarea, au fost supuse confiscării.
Comercializarea metalelor prețioase fără a fi marcate în prealabil constituie contravenție și se sancționează cu amendă, bunurile fiind supuse confiscării.
