ianuarie 24, 2021

CanCANDB.RO

Stiri pe Bune!

Scandal de proporții la gimnastică: arbitrii au vrut să-i fure victoria Larisei Iordache pentru o sportivă din Turcia

0 0
1 min read
0 0
Read Time:41 Second

A fost un scandal de proporții la Campionatul European de gimnastică, din Turcia. Arbitrii au vrut să-i fure medalia de aur Larisei Iordache în favoarea unei sportive din Turcia.

Titlul la sol a fost atribuit româncei abia după ce antrenorii români au contestat prima notă (13.050), care o plasa doar pe locul 2. După recalculare, Iordache a fost notată cu 13.450.

Iordache a luat aurul la bârnă și la sol și argintul la sărituri.

Tot la finalele pe aparate, Silviana Sfiringu a urcat alături de Larisa Iordache pe a doua treaptă a podiumului la bârnă.

Echipa României se întoarce de la competiția din Turcia cu 8 medalii de aur, 5 de argint și una de bronz.

sursa:stiripesurse