Un caz devenit viral după apariția informației că un agent de la Rutieră și-ar fi uitat o presupusă șpagă într-o mașină de serviciu a generat numeroase reacții și întrebări în rândul opiniei publice. Potrivit informațiilor obținute de 60MMEDIAGROUP.RO din rândul unor polițiști, situația ar fi pornit de la o sumă de bani găsită într-o autospecială preluată la schimbul de tură, iar cei care au descoperit banii ar fi fost ulterior implicați în anchetă alături de colegii lor. Pe de altă parte, comunicatul oficial al procurorilor descrie un dosar de corupție mult mai amplu, legat de un accident rutier și de o presupusă mită de peste 10.000 de lei.
Varianta prezentată din interiorul Poliției
Potrivit informațiilor din spațiul public, un agent ar fi încheiat serviciul și ar fi lăsat într-o autospecială o sumă de bani despre care ulterior s-a presupus că reprezenta mită.
Mașina ar fi fost preluată de alți doi polițiști, care au descoperit banii. Sursele susțin că aceștia nu ar fi știut proveniența sumei și ar fi sesizat situația la DGA, considerând că este vorba despre o problemă care trebuie raportată.
Conform aceleiași versiuni, ancheta declanșată ulterior ar fi dus la reținerea tuturor celor patru polițiști implicați în schimbul de tură, dar și a persoanelor despre care procurorii susțin că au oferit mita.

Varianta prezentată în spațiul public
În varianta prezentată de alte surse media, patru polițiști de la Brigada Rutieră București au fost arestați la domiciliu după ce unul dintre aceștia ar fi uitat în mașina de serviciu o sumă de bani pe care o primise drept mită. Colegul care a preluat autospeciala s-ar fi alarmat și ar fi făcut scandal, deoarece, inițial, ar fi crezut că i se înscenează un act de corupție.
Surse din rândul anchetatorilor au declarat că ancheta ar fi demarat după ce unul dintre agenți ar fi uitat 3.000 de lei în autospeciala de serviciu, pe are ar fi primit-o cu titlu de mită.
Ce spun procurorii
Comunicatul transmis de Parchetul de pe lângă Tribunalul București nu face referire la găsirea unor bani într-o autospecială, ci la un dosar care vizează un accident rutier produs în noaptea de 23 spre 24 ianuarie 2026, în Sectorul 5 al Capitalei. Procurorii susțin că patru agenți ai Brigăzii Rutiere ar fi acceptat o sumă de 10.000 de lei și 50 de euro pentru a valida o versiune falsă privind identitatea șoferului implicat în accident.
Potrivit anchetatorilor, la locul accidentului s-a prezentat sora șoferului care a declarat că ea se afla la volan. Procurorii afirmă că polițiștii ar fi știut că șoferul real era fratele acesteia, care consumase alcool înainte de producerea accidentului, însă ar fi acceptat varianta falsă în schimbul mitei.
Cine sunt cercetați în dosar
În dosar sunt cercetați cei patru polițiști pentru luare de mită și complicitate la fals în declarații, potrivit procurorilor. De asemenea, sunt cercetați sora șoferului, care ar fi pretins că ea conducea autoturismul, bărbatul care ar fi intermediat remiterea banilor și adevăratul conducător auto.
La 27 mai 2026, cei patru agenți au fost reținuți pentru 24 de ore, iar ulterior Tribunalul București a dispus arestul la domiciliu pentru 30 de zile.
Întrebarea care alimentează dezbaterea
Versiunea prezentată de surse din Poliție ridică însă o întrebare care a generat numeroase reacții: dacă un polițist găsește o sumă de bani într-o mașină de serviciu și o raportează, poate ajunge să fie considerat suspect doar pentru că a intrat în contact cu acea sumă?
Răspunsul juridic depinde de probele existente în dosar. Simpla găsire și raportare a unor bani nu constituie, în sine, o infracțiune. În schimb, dacă anchetatorii apreciază că există indicii privind participarea la faptele investigate sau cunoașterea provenienței sumelor, persoanele respective pot fi audiate și, în anumite condiții, pot deveni suspecți ori inculpați.
În acest moment, informațiile provenite din surse și comunicatul oficial descriu perspective diferite asupra modului în care a fost descoperită presupusa mită, iar detaliile complete ale probatoriului nu sunt publice.
Anchetă la Parchetul de pe lângă Tribunalul București
Parchetul de pe lângă Tribunalul București a precizat că cercetările continuă împreună cu polițiștii de la Direcția Generală Anticorupție (DGA) și a subliniat că punerea în mișcare a acțiunii penale și măsurile preventive reprezintă etape procesuale care nu înlătură prezumția de nevinovăție.
Până la o eventuală soluție definitivă a instanței, cazul rămâne unul aflat în faza de anchetă, iar diferențele dintre informațiile vehiculate din surse și datele prezentate oficial de procurori continuă să alimenteze dezbaterea publică.
sursa:6om