• Sat. Aug 15th, 2026
📰 CancanDB.ro  — 

Cancandb.ro

Stiri pe Bune!

Germania. Incident la bordul unui tren de mare viteză, care circula între Bruxelles și Frankfurt – un tânăr mascat a amenințat pasagerii și a declanșat ceea ce pare a fi o falsă grenadă (de la jocurile airsoft), după ce aceștia au ripostat. Ulterior, l-au închis într-o toaletă până la venirea poliției.

Apr 3, 2026

Incidentul a avut loc joi seară, la bordul ICE 19, un tren de mare viteză operat de Deutsche Bahn, care venea de la Bruxelles și se deplasa spre Frankfurt. După gara Siegburg-Bonn (Renania de Nord-Westfalia), un bărbat mascat a amenințat pasagerii, susținând că are o bombă. Potrivit Bild, aceștia au ripostat, iar martorii susțin că în vagon s-ar fi auzit o explozie și mult fum, dar ulterior s-a dovedit că obiectul care a explodat era o grenadă cu aer comprimat, folosită la jocul de airsoft.

Atacatorul s-a refugiat într-o toaletă, unde a fost încuiat de ceilalți pasageri până la sosirea poliției, care l-a arestat. Totuși, echipajele de urgență au considerat incidentul ca fiind unul major, iar trenul a fost oprit.

Potrivit Bild, 12 persoane au suferit răni minore (echimoze) din cauza bilelor airsoft, dar toți cei aproximativ 180 de pasageri au fost evacuați din tren. Bild l-a identificat pe suspect ca fiind un tânăr german în vârstă de 20 de ani, care le-ar fi spus pasagerilor că vrea să-i omoare și că ar avea și un cuțit în rucsac.
Sursa: biziday

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *