• Sun. Jun 28th, 2026
📰 CancanDB.ro  — 

Cancandb.ro

Stiri pe Bune!

Trump jignește din nou jurnaliste: „Taci, purcelușo!”, „Ești o persoană și o reporteră groaznică”

Nov 19, 2025

Tensiunile dintre președintele american Donald Trump și presă au atins un nou nivel în această săptămână, după două incidente succesive în care liderul de la Casa Albă a insultat jurnaliste care îi adresau întrebări incomode. Episodul cel mai recent a avut loc marți, în Biroul Oval, în timpul întâlnirii cu prințul moștenitor al Arabiei Saudite, Mohammed bin Salman.

Incidentul din Biroul Oval: întrebări despre Khashoggi, întâmpinate cu insulte

În timpul conferinței, Mary Bruce, jurnalistă ABC News, l-a întrebat pe prințul saudit despre moartea editorialistului Jamal Khashoggi, ucis în 2018 în consulatul saudit din Istanbul. Serviciile secrete americane au stabilit că operațiunea a fost efectuată la ordinul lui Mohammed bin Salman.

Donald Trump a intervenit rapid, admonestând-o pe jurnalistă în fața delegațiilor:

„Nu trebuie să-l faci de râs pe oaspetele nostru punându-i o astfel de întrebare”, a spus președintele, calificând ulterior întrebarea drept „oribilă, insubordonată și teribilă”.

Trump a minimalizat moartea lui Khashoggi, declarând:

„Mulți oameni nu-l plăceau pe domnul despre care vorbiți. Indiferent dacă îl plăceați sau nu, lucrurile se întâmplă.”

Prințul saudit a negat, din nou, implicarea în crimă.

„Taci, purcelușo!” – insulta adresată unei jurnaliste Bloomberg cu câteva zile înainte

Doar cu câteva zile înainte, președintele îi adresase o insultă asemănătoare unei alte jurnaliste, Catherine Lucey de la Bloomberg News. La bordul Air Force One, Lucey a încercat să-l întrebe despre publicarea dosarelor Epstein, însă Trump a întrerupt-o, replicând:

„Taci! Taci, purcelușo!”

Un oficial al Casei Albe, citat de The Daily Beast, a susținut ulterior reacția președintelui, spunând că reportera s-ar fi comportat „inadecvat și neprofesionist”, fără a oferi însă detalii concrete. Trump ar mai fi folosit în trecut astfel de insulte, o fostă Miss Universe relatând că acesta i se adresa cu „Miss Piggy”.

Atacuri asupra ABC News și amenințări privind licența de emisie

În urma incidentului cu Mary Bruce, președintele a criticat dur rețeaua ABC, numind-o „o companie de rahat”. Trump a afirmat că licența de emisie a postului „ar trebui retrasă” și a spus că președintele Comisiei Federale pentru Comunicații, Brendan Carr, „ar trebui să se ocupe de asta”.

Mary Bruce a fost insultată și după ce a insistat cu o întrebare despre motivul pentru care președintele nu a ordonat unilateral publicarea dosarelor legate de Jeffrey Epstein.

„Nu întrebarea mă deranjează, ci atitudinea dumneavoastră”, i-a spus Trump. „Ești o persoană groaznică și o reporteră groaznică.”

Clubul Național de Presă a reacționat rapid, criticând declarațiile președintelui și amintind că moartea lui Khashoggi „a fost un atac direct la adresa libertății presei”. Organizația a avertizat că mesajele care relativizează uciderea unui jurnalist pot avea „consecințe în lumea reală”.

Tensiuni crescute cu mass-media și noi amenințări publice

Reacțiile dure la adresa presei vin într-un context în care Trump, deși critică constant jurnaliștii, răspunde frecvent la întrebările acestora și are interacțiuni aproape zilnice cu corespondenții de la Casa Albă. ABC News nu a comentat insultele, însă Bloomberg a transmis că „jurnaliștii noștri îndeplinesc un serviciu public vital”.

Citeşte şi: Trump amenință Spania cu excluderea din NATO

Trump a amenințat în repetate rânduri ABC că îi va revoca licența, mai ales după întrebări pe care le-a considerat ostile. Anul trecut, rețeaua a plătit 16 milioane de dolari pentru a încheia un proces de defăimare intentat de acesta.

În weekend, tensiunile s-au extins și asupra NBC, după ce Trump l-a atacat pe prezentatorul Seth Meyers, critic frecvent al președintelui. „Concediați-l imediat!”, a scris Trump pe Truth Social. Mesajul a fost distribuit și de Brendan Carr, regulatorul responsabil de licențele posturilor TV, amplificând ecoul presiunilor exercitate de președinte asupra mass-media.
sursa: puterea

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *