Este vorba de nava Mubaraz, tanker specializat pe transportul de gaze natualte lichefiate (LNG), care pare a fi încărcat la instalația Das Island a companiei Abu Dhabi National Oil Co, în Emiratele Arabe Unite. Cu o lungime de aproape 300 de metri și o lățime de 50 de metri, aceasta nu putea trece neobservată prin Stârmtoarea Hormuz, chiar dacă și-a închis transponderul.
.png)
Ultima sa locație cunoscută era în Abu Dhabi, dar acum apare în extremitatea sud-vestică a Indiei. Mubaraz semnalizează un terminal din China ca destinație, nava fiind estimată să ajungă până pe 15 mai.
Acesta pare a fi primul transport de gaze naturale lichefiate care a traversat Strâmtoarea Hormuz de la începutul războiului din Orientul Mijlociu.
Piața energetică globală este concentrată pe traficul prin Hormuz, care a scăzut aproape la zero în ultimele două luni, deoarece atât Iranul cât și SUA au impus blocade navale. Anterior, a fost semnalat faptul că un număr de petroliere au reușit să părăsească Golful Persic plătind o taxă Iranului, dar după impunerea blocadei americane acest lucru nu ar mai fi trebuit să fie posibil.
Mai multe nave care transportau LNG din Qatar s-au apropiat de strâmtoare, dar s-au întors după ce Iranul s-a răzgândit în privința redeschiderii acesteia.
Piața energetică globală este concentrată pe traficul prin Hormuz, pe unde treceau în medie trei astfel de transportoare mari de LNG pe zi.
Sursa: biziday
