• Tue. Apr 21st, 2026

Cancandb.ro

Stiri pe Bune!

CCR a schimbat data pentru sesizarea AUR privind majorarea taxelor locale, la solicitarea Guvernului

Nov 21, 2025

Curtea Constituțională a modificat de două ori data ședinței în care urmează să fie discutată sesizarea depusă de AUR privind pachetul fiscal adoptat recent în plenul reunit. Data anunțată inițial era 4 februarie 2026, ceea ce ar fi însemnat că impozitul pe proprietate și celelalte măsuri fiscale nu ar mai fi putut fi aplicate de la 1 ianuarie 2026. Ulterior, Curtea a transmis că ședința va avea loc pe 21 ianuarie 2026. La scurt timp, premierul Ilie Bolojan a semnat o cerere de devansare a termenului stabilit. În cele din urmă, CCR a anunțat că ședința a fost reprogramată pentru 10 decembrie 2025. UPDATE  CCR a modificat data sedinţei pentru discutarea sesizării pe 10 decembrie 2025

UPDATE Guvernul a transmis că va solicita CCR preschimbarea termenului de 21 ianuarie 2026, stabilit pentru judecarea contestației la Legea privind stabilirea unor măsuri de redresare și eficientizare a resurselor publice și pentru modificarea și completarea unor acte normative, adoptată marți de Parlament.

UPDATE CCR a rectificat data şedinţei. Sesizarea de neconstituționalitate asupra Legii privind stabilirea unor măsuri de redresare și eficientizare a resurselor publice și pentru modificarea și completarea unor acte normative se va judeca pe 21 ianuarie 2026.

Iar sesizarea de neconstituționalitate asupra Legii pentru aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 7/2025 pentru modificarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății și pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul sănătății pe 4 februarie 2026.

Majorarea taxelor, amânată de CCR

Majorarea impozitelor pe locuințe, autoturisme și terenuri nu mai poate intra în vigoare la 1 ianuarie. Curtea Constituțională a amânat judecarea contestației făcute de AUR până pe 21 ianuarie 2026.  Asta înseamnă că măsurile se vor aplica abia după ce legea va trece de CCR. Curtea a validat-o după asumarea răspunderii, dar a cerut eliminarea articolului privind testele poligraf pentru angajații publici. Parlamentul a eliminat acel articol declarat neconstituțional și a adoptat proiectul în aceeași formă. Totuși, AUR a contestat din nou legea la CCR. Noile reguli privind impozitul majorat cu 70% şi restul masurilor fiscale din pachet se vor aplica doar după ce CCR va da o decizie. Până atunci, se achită impozitele conform legii în vigoare.

CCR va dezbate anul viitor contestaţia AUR

Curtea Constituţională a României a anunţat iniţial că va dezbate, pe 4 februarie 2026, proiectul legii privind stabilirea unor măsuri de redresare şi eficientizare a resurselor publice şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, care a fost reexaminat în Parlament. Proiectul prevede, printre altele, reaşezarea sistemului de impunere în sfera taxelor şi impozitelor locale.

Pentru această lege, Guvernul şi-a angajat răspunderea în faţa plenului reunit al celor două Camere ale Parlamentului în data de 1 septembrie, iar pe 9 septembrie legea a fost transmisă pentru promulgare preşedintelui. După asumarea răspunderii Guvernului, pe 8 septembrie, proiectul a fost contestat la CCR. Ulterior, Curtea Constituţională l-a declarat parţial neconstituţional. Pe 11 noiembrie, preşedintele a transmis Parlamentului legea, în vederea reexaminării dispoziţiilor declarate neconstituţionale şi punerii lor de acord cu decizia Curţii.

Concret, CCR a stabilit că este neconstituţională o prevedere referitoare la testarea funcţionarilor publici cu testul poligraf.

Ce cuprinde proiectul

Legea are ca obiect de reglementare instituirea unui pachet de măsuri de redresare şi eficientizare a resurselor publice, precum şi modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul fiscal-bugetar, al insolvenţei şi în domenii conexe, cu accent pe: utilizarea eficientă a resurselor statului român prin gestionarea prudentă a zonelor de optimizare fiscală, respectiv pentru a asigura un tratament egal, nediscriminatoriu şi transparent al tuturor plătitorilor de impozite şi taxe; restructurarea facilităţilor fiscale, mai ales a acelor categorii de facilităţi fiscale care şi-au atins obiectivele, iar menţinerea acestora nu se mai justifică în perioade de deficit bugetar excesiv; reaşezarea sistemului de impunere în sfera taxelor şi impozitelor locale; instituirea unor noi reglementări fiscale pentru contribuabilii plătitori de impozit pe profit; utilizarea eficientă a fondurilor publice alocate pentru finanţarea diferitelor categorii de servicii publice la nivelul autorităţilor publice centrale, autorităţilor publice locale, instituţiilor publice de interes.
sursa: observatornews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *