• Thu. Apr 23rd, 2026

Cancandb.ro

Stiri pe Bune!

Ucraina dezvoltă noi arme cu care poate lovi adânc în teritoriul Rusiei: Doar cele mai avansate sisteme de apărare aeriană sunt capabile să le doboare

Sep 4, 2025

Compania ucraineană de apărare Fire Point a anunțat pe 4 septembrie că a dezvoltat două noi rachete balistice, împreună cu sisteme de apărare aeriană, a relatat site-ul ucrainean de știri militare Militarnyi.

Fire Point este cel mai bine cunoscută pentru racheta de croazieră Flamingo, pe care președintele Volodimir Zelenski a numit-o recent „cea mai reușită” armă cu rază lungă de acțiune a Ucrainei.

Se pare că FP-7 este concepută pentru atacuri cu rază medie de acțiune, cu o rază de acțiune declarată de 200 de kilometri (124 de mile), o viteză maximă de 1.500 de metri pe secundă (3.355 mph) și o sarcină utilă de 150 de kilograme.

Racheta poate zbura până la 250 de secunde și este lansată de pe platforme terestre.

Se pretinde că FP-9 este capabil să lovească ținte mult mai adânc în interiorul teritoriului rus, având o rază de acțiune de 855 de kilometri, o viteză de 2.200 de metri pe secundă și poate transporta un focos de 800 de kilograme la altitudini de 70 de kilometri.

Fire Point susține că are o precizie de aproximativ 20 de metri.

Spre deosebire de rachetele de croazieră, care sunt alimentate de motoare cu reacție și zboară pe o traiectorie relativ plană, rachetele balistice sunt alimentate de rachete și lansate sus în atmosferă înainte de a se arcui înapoi spre ținta lor

Sunt ghidate doar în etapele inițiale ale lansării, așa că pot fi mai puțin precise decât rachetele de croazieră, dar au avantajul de a atinge viteze incredibil de mari – uneori peste 3.200 de kilometri pe oră – pe măsură ce se apropie de țintele lor.

Ca atare, sunt mai dificil de interceptat și doar cele mai avansate sisteme de apărare aeriană sunt capabile să le doboare.

Kievul a prioritizat dezvoltarea de rachete și drone cu rază lungă de acțiune pentru a perturba liniile de aprovizionare rusești și a ataca centre de comandă, rafinării și depozite aflate în adâncul teritoriului rus.

Zelenski a declarat pe 24 august că Ucraina nu coordonează utilizarea armelor cu rază lungă de acțiune pe plan intern cu Statele Unite.

Președintele american Donald Trump a declarat pe 21 august că Ucraina „nu are nicio șansă de câștig” fără a ataca direct Rusia, deși a criticat aprobarea către administrația anterioară a atacurilor ucrainene cu rază lungă de acțiune cu sisteme americane.

Fire Point, consideră un lider în capacități de atac la mare distanță ale Ucrainei, a fost supusă analizei agenției anticorupție a țării, care investighează dacă firma a indus în eroare guvernul cu privire la prețuri și programele de livrare, au declarat anterior cinci surse pentru Kyiv Independent.
sursa: stiripesurse.ro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *