• Thu. Jun 25th, 2026
📰 CancanDB.ro  — 

Cancandb.ro

Stiri pe Bune!

România a înregistrat un deficit comercial de 16,7 miliarde de euro, în primele șase luni ale anului, cu 1,6 miliarde de euro mai mare decât cel înregistrat în aceeași perioadă din 2024.

Aug 11, 2025

În luna iunie 2025, exporturile au însumat 8,2 miliarde de euro, iar importurile au însumat 10,6 miliarde de euro, rezultând un deficit de 2,4 miliarde de euro”, transmite Institutul de Statistică. Faţă de luna iunie 2024, exporturile din luna iunie 2025 au crescut cu 6,3%, iar importurile au crescut cu 0,6%.

În ceea ce privește primul semestru al anului, exporturile au însumat 47,6 miliarde de euro, iar importurile au însumat 64,4 miliarde de euro. În această perioadă, exporturile au crescut cu 3,1%, iar importurile au crescut cu 4,9%, comparativ cu perioada. Deficitul balanţei comerciale a fost de 16,7 miliarde de euro, mai mare cu 1,6 miliarde de euro (+10,7%) decât cel înregistrat în primul semestru al anului trecut.

 

Sursa: biziday

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *